Radionice u sklopu Twinning light projekta Usklađivanje zakonodavstva i provedba pravne stečevine Europske Unije u području ribarstva i akvakulture u Sjevernoj Makedoniji
MK 20 IPA AG 01 21 TWL
Alignment of Legislation and Implementation of the Union Acquis in the Area of Fisheries and Aquaculture in the Republic of North Macedonia
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radionica u studenom 2022. godine u Skoplju na temu tržišnih standarda i informiranja potrošača te na temu metoda kontrole, uvjeta za priznavanje i uloge organizacija proizvođača
Radionici su prisustvovali sudionici iz sektora ribarstva i akvakulture (uvoznici, distributeri i trgovci na malo) te iz javne uprave Sjeverne Makedonije – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Državna poljoprivredna inspekcija te Agencija za hranu i veterinarstvo koji su kroz prezentacije, praktične primjere i otvorenu raspravu upoznati s temama.
Sudionicima je predstavljen nacrt Pravilnika o tržišnim standardima za određene svježe proizvode ribarstva, te za konzerviranu tunu, palamidu, srdelu i srdelama slične vrste kao i nacrt Pravilnika o informiranju potrošača za proizvode ribarstva i akvakulture i Lista trgovačkih naziva za određene proizvode ribarstva i akvakulture koji su izrađeni tijekom projektnih aktivnosti. Predstavljeni nacrti pravilnika su usklađeni s odgovarajućim EU zakonodavstvom, što je također prezentirano na radionici, te predstavljaju značajan korak u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.
Radionica u prosincu 2022. godine o metodama kontrole, uvjetima za priznavanja i ulozi proizvođačkih organizacija
14. i 15. prosinca 2022. godine održane su u Skopju u prostorijama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva dvije radionice o metodama kontrole, uvjetima za priznavanje i ulozi organizacija proizvođača.
Na prvoj radionici sudjelovali su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva i Državnog inspektorata kojima su predstavljena EU pravila i prijedlozi nacionalnog zakonodavstva u pogledu organizacija proizvođača (OP) kao i okvir za praćenje i kontrolu njihovog priznavanja i rada. Drugoj radionici prisustvovali su sudionici iz sektora akvakulture (uzgajivači ribe).
Tijekom obje radionice sudionici su bili upoznati s djelokrugom rada OP-a. Stručnjaci iz Hrvatske, gđa Valentina Andrić i gđa Mirta Novak, predstavili su kolegama iz Sjeverne Makedonije moguća rješenja za priznavanje OP u predloženom nacionalnom zakonodavstvu. Prednosti provedbe pojedinih mjera kroz OP su jačanje tržišne pozicije uzgajivača, pružanje tehničke pomoći njihovim članovima, sudjelovanje u kreiranju politike, poboljšanje društvene prihvatljivosti sektora, primjena tehnologija za povećanje proizvodnje, kontrola kvalitete i inovacije, podizanje svijesti javnosti o akvakulturi i proizvodima iz uzgoja, poboljšanje informiranja potrošača, provođenje tržišnih kampanja kao i povezivanje sa znanstvenom zajednicom.
10.01.2023