Započeo projekt "3EFISHING" kojim će se uvesti hibridni pogon u ribarska plovila hrvatske i talijanske flote
3E-innovation of small-scale fisheries and aquaculture: research-based and piloted Electric engine
refitting of fishing vessels to enhance Environmental and Economic Adriatic Blue Growth
Dana 18. travnja 2024., putem platforme Teams održan je početni (Kick-Off) sastanak partnera projekta „3EFISHING“, novog Interreg projekta koji će uvesti hibridni pogon u plovila u talijanskoj i hrvatskoj floti na Jadranu, čime će se implementirati europski zeleni dogovor – pakt koji za cilj ima postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine.
Predviđeno trajanje projekta: 1. ožujka 2024. do 31. kolovoza 2026. (30 mjeseci)
Ukupni proračun projekta: €1.873.755,00
ERDF (Europski fond za regionalni razvoj): €1,499,004.00 (80%)
Projekt je financiran putem Interreg programa Italija – Hrvatska za razdoblje od 2021. do 2027. godine
Projekt uključuje tri faze:
1.U prvoj fazi bit će dizajniran i izrađen poseban hibridni motor na obnovljive izvore energije. Time će se postići smanjenje troškova goriva i značajno smanjenje emisija ugljika, povećavajući ekološku održivost ribarske flote.
2. U drugoj fazi motori će biti ugrađeni na dva plovila, kako bi se na terenu provjerila njihova operativna učinkovitost.
3. U trećoj fazi će se plovila predstaviti potencijalnom tržištu - sektoru ribarstva (mala i srednja poduzeća u ribolovu i akvakulturi, zadruge, obrti….). U ovoj fazi također će se prezentirati i podijeliti rezultati provedenih studija, kako bi se ribarima i uzgajivačima pružile specifične financijske i tehničke informacije, kojima će se omogućiti implementacija "3EFISHING" plovila unutar ribarske flote radi osiguravanja boljih ekonomskih uvjeta sektora.
Ribolov i akvakultura, među najznačajnijim su socio-ekonomskim aktivnostima u obalnim regijama svijeta i igraju središnju ulogu u plavom gospodarstvu jadranske regije, posebno za Italiju i Hrvatsku. Ciljevi ovog projekta su jačanje javno-privatnog partnerstva, primijenjenog istraživanja i prijenosa tehnologije. Poboljšanjem inteligentnih rješenja, digitalizacije i umrežavanja, sektoru ribarstva osigurati će se potrebne inovacije i modernizacija ribarske flote. U tom kontekstu, prijelaz plovila u ribarstvu na novi način napajanja putem električne energije ili u hibridnom načinu rada moguće je utjecati na smanjenje potrošnje goriva, buke i emisije stakleničkih plinova na moru. Ovakvo smanjenje je poželjno kako bi se ublažili ekonomski i društveni negativni učinci na mali priobalni ribolov i akvakulturu te kako bi se financijski podržao sektor. Voditelj projekta 3EFISHING je profesor Fausto Tinti sa Sveučilišta u Bologni. Profesor Tinti je naglasio važnost testiranja motora na hibridni pogon u operativnim uvjetima, kako bi se utvrdila mogućnost za tranziciju prema električnim i ekološki prihvatljivijim tehnologijama, kako u tehnološkom, tako i u financijskom smislu.
Projekt će se realizirati kroz suradnju deset partnera: dva instituta za istraživanje i razvoj, Sveučilište u Bologni i Institut za oceanografiju u Splitu, koji će prenijet inovacije ključnim sektorima, malog priobalnog ribolova i akvakulture razvojem rješenja s niskom razinom ugljika. Na projektu su uključeni kao projektni partneri hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede, talijanski Institut za usluge za tržište poljoprivrednih proizvoda, te regionalne institucije: Agencija za inovacije u poljoprivredno-prehrambenom i ribarskom sektoru regije Marche "Marche Agriculture Fisheries", Mediteranski agronomski institut Bari te Zadarska županija. Ministarstvo poljoprivrede i Zadarska županija zajednički će sudjelovati u uključivanju gospodarskih subjekata, dok će projektni partner CROMARIS d.d., kao najveća hrvatska tvrtka za uzgoj ribe, sudjelovati u operativnim aktivnostima, inovacijskim procesima i testovima.
Eksperimentalni centar za zaštitu staništa u Marini di Ravenna, koji se bavi programima očuvanja ugroženih vrsta i promicanjem održivog upravljanja morem i obalom te regije Emilia-Romagna i Cestha, sudjelovati će u provedbi projekta kao projektni partneri te će uz ostale partnere doprinijeti diseminaciji rezultata projekta.
Glavni partner: UNIBO - Alma Mater Studiorum - Università di Bologna (Italy) - Department of Biological, Geological, and Environmental Sciences, BiGeA, UOS RAVENNA
UNIBO Voditelj projekta: Fausto Tinti, https://www.unibo.it/sitoweb/fausto.tinti/en
Projektni partneri:
- AMAP - Agency for Innovation in the Agri-food and Fisheries sectors “Marche Agriculture Fisheries” (Italy)
- IOF - Institute of Oceanography and Fisheries (Croatia)
- MPŠR - Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, Directorate of Fisheries (Croatia)
- CIHEAM IAMB - Mediterranean Agronomic Institute of Bari (Italy)
- ZADAR COUNTY - Department for agriculture, fisheries and EU funds (Croatia)
- ISMEA - Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare (Italy)
- CROMARIS - Cromaris Joint Stock Company (Croatia
- RER - Emilia Romagna Region (Italy)
- CESTHA - Experimental Centre for Habitat Conservation (Italy)
Službena stranica projekta:
https://www.italy-croatia.eu/web/3efishing
04.05.2024